Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velký bílý žralok

Prvotřídní: Chondrichthyes
Rodina: Lamnidae
Druhy rodu: Carcharodon carcharias

Maximální známá délka: 21 noh
Maximální známá váha: 2,664 lbs

Lokalita: nalezený v pobřežních povrchových vodách ve všech hlavních oceánech. Informace: tito žraloci ovoviviparous, vyvíjení vejcí v ženě je děloha, hrazení tam a pokračovat se vyvíjet until oni jsou narozeni, na kterém místě oni jsou dokonale způsobilí dravci. Mladí jsou o 5 nohách dlouho když narozený. Velké bílé jedí primárně rybaří a pinnipeds takový jako pečetě a lachtani. Jediná známá zvířata známá útoku toto kovové peníze jsou jiné velké bílé, Velryby spermie, lidi a kosatky.

Tito žraloci jsou zodpovědní za množství osudovostí u lidí, ale většina útoků je případy “chybné totožnosti” se žralokem být přitahován kvůli tomu, že se zmítá to přiměje to, aby si myslel, že to napadne rybu, nebo protože zezdola surfař těla vypadá jako pečeť. Většina útoků také se vyskytuje ve vodách s nízkou viditelností. Velcí bílí žraloci, jako mnoho jiných žraloků mít hádky zubů za těmi hlavními, dovolovat některého to se oddělit být nahrazen rychle.

Velcí bílí žraloci dosáhli ještě vyšší proslulosti když Steven Spielberg pustil film, Čelisti v roce 1975. Tito žraloci mají zaniklého příbuzného, Carcharodon megalodon, který mohl pravděpodobně dosáhnout velikostí 60 noh nebo více a je současně známý jediný od jeho zubů. Z času na čas to je navrhl, že Megalodon přežije k tomuto dni. Nicméně, zatímco Megalodon fosílie jsou rozšířené a hojné, ne jediný zub byl najitý od nedávné doby.

Žralok bílý

Žraloci mohou být charakterizováni jako velcí, námořní dravci se chrupavkovitou kostrou, rozmanitý (obvykle pět)  štěrbiny podél stran nebo dna hlavy, kožní denticles pokrývat tělo a řady nahraditelný zuby v ústech. Tam jsou výjimky k “velký”, “námořní” a “dravé” porce charakterizace. Žraloci zahrnují všechno od ruky klížil druh hlubokého moře, k žralokovi velryby, největší ryba který je věřil růst k maximální délce 18m (59 noh) a který, jako velké velryby, krmení jediný na plankton. žralok býka může postoupit do sladkovodních jezer a nemnoho útoků žraloka se vyskytovalo v řekách. Nemnoho větších druhů, Mako a bílý žralok, být mírně homeothermic, schopný udržovat jejich tělesnou teplotu u úrovně nad teplotou oceánu.

Until pozdě 16. staletí žraloci byli obvykle odkazoval se na v Angličtině jak moře-psi. Jméno “žralok” nejprve vstoupil do použití kolem pozdě 1560s se odkazovat na velké žraloky Karibského moře, a pozdnější ke všem žralokům oběcně. Jméno může pocházet z Maya jazykového slova pro žraloka, xoc, vyslovoval “šok” nebo “shawk”.

 

Tabulka s obsahem

 

1 klasifikace
2 reprodukce
3 žraločí útoky
4 žraločí smysly
5 rybářské oblasti žraloka
6 žraloků v bájesloví
7 příbuzných článků
8 externích spojení

Klasifikace

Žraloci jsou člen třídit Chondrichthyes který zahrnuje paprsky, brusle, a Chimaeras. Tam je 368 uznaných druhů žraloků.

První žraloci se objevili v oceánech 400 k 350 miliónu před roky. Je jich tam osm pořadí žraloků, zaznamenaný dole v hrubě jejich evoluční vztah od primitivnější k modernějšímu druhu:

Žraloci mohou být charakterizováni jako velcí, námořní dravci se chrupavkovitou kostrou, rozmanitý (obvykle pět) gill štěrbiny podél stran nebo dna hlavy, kožní denticles pokrývat tělo a řady nahraditelný zuby v ústech. Tam jsou výjimky k “velký”, “námořní” a “dravé” porce charakterizace. Žraloci zahrnují všechno od ruky klížil druh hlubokého moře, k žralokovi velryby, největší ryba který je věřil růst k maximální délce 18m (59 noh) a který, jako velké velryby, krmení jediný na plankton. žralok býka může postoupit do sladkovodních jezer a nemnoho útoků žraloka se vyskytovalo v řekách. Nemnoho větších druhů, Mako a bílý žralok, být mírně homeothermic, schopný udržovat jejich tělesnou teplotu u úrovně nad teplotou oceánu.

Until pozdě 16. staletí žraloci byli obvykle odkazoval se na v Angličtině jak moře-psi. Jméno “žralok” nejprve vstoupil do použití kolem pozdě 1560s se odkazovat na velké žraloky Karibského moře, a pozdnější ke všem žralokům oběcně. Jméno může pocházet z Maya jazykového slova pro žraloka, xoc, vyslovoval “šok” nebo “shawk”.

Tabulka s obsahem

1 klasifikace
2 reprodukce
3 žraločí útoky
4 žraločí smysly
5 rybářské oblasti žraloka
6 žraloků v bájesloví
7 příbuzných článků
8 externích spojení

Klasifikace

Žraloci jsou člen třídit Chondrichthyes který zahrnuje paprsky, brusle, a Chimaeras. Tam je 368 uznaných druhů žraloků.

První žraloci se objevili v oceánech 400 k 350 miliónu před roky. Je jich tam osm pořadí žraloků, zaznamenaný dole v hrubě jejich evoluční vztah od primitivnější k modernějšímu druhu:

 • Hexanchiformes: Příklady od této skupiny zahrnují žraloky krávy, frilled žraloka a vyrovnat žraloka, který dívá se při první prohlídce být námořní had.

 • Squaliformes: Příklady od této skupiny zahrnují ostružiní žraloky, dogfishes a roughsharks.

 • Pristiophoriformes: Tito jsou sawsharks, s se prodlužovat, toothed čenich, který oni používají pro šlichtování ryby že oni pak jedí.

 • Squatiniformes: Angel žraloci.

 • Heterodontiformes: Oni jsou obyčejně odkazoval se na jako bullhead nebo žraloci rohu.

 • Orectolobiformes: oni jsou obyčejně odkazoval se na jako žraloci koberce, včetně zebra žraloci, ošetřovat žraloky, wobbegongs a největší všech ryb, žralok velryby.

 • Carcharhiniformes: Oni jsou obyčejně odkazoval se na jak groundsharks a některé ty druhy obsahují modrý, tygr, býk, útes a oceánští whitetip žraloci (všeobecně nazýval zádušní mši žraloky) spolu s houndsharks, catsharks a žraloky hammerhead. Oni jsou rozlišováni prodlouženým čenichem a blánou nictitating, která chrání oči během útoku.

 • Lamniformes: Oni jsou obyčejně odkazoval se na jako žraloci makrely. Oni zahrnují žraloka šotka, koupat se žralok, megamouth, mlatci, mako žraloka a velkého bílého žraloka. Oni jsou rozlišováni jejich velkými čelistmi a reprodukcí ovoviviparous.

 

Lamniformes obsahuje zaniklý Megalodon (Carcharodon megalodon), který jako všichni zaniklí žraloci je jen známý od jeho zubů (jediná kost nalezená v těchto chrupavkovitých rybách, a proto jen fosílie produkovaly). Reprodukce čelisti byla založená na některých těch největších zubech (nahoru k téměř 7 sune se na délku) a navrhl rybu to mohlo pěstovat 120 noh dlouho. Čelist byla realizována být nesprávný, a odhady revidovaly dolů k asi 50 nohám.

Jsou tři cesty , ve kterých štěňatech žraloka jsou narozeny:

 • Oviparity - Někteří žraloci položí vejce. Ve většině z těchto druhů, vyvíjející se zárodek je chráněn případem vejce s důsledností kůže. Někteří těchto případů být corkscrewed do trhlin pro ochranu. Oviparous žraloci zahrnují žraloka rohu a zvětšit žraloka.

 • Viviparity - Tito žraloci vlastně tvrdit placental spojení na vyvíjení mladý, více analogický se savci než jiné ryby. Mladí jsou narozeni živý a úplně funkční. Hammerheads, žraloci zádušní mše (jako býk a žraloci tygra), koupající se žralok a hladké dogfishes spadají do této kategorie. modrý žralok produkuje nejvíce mladý žraloci, kteří měli množství štěňat nahrávali, maximum hlásilo, že je 82.

 • Ovoviviparity - Většina žraloků využije tuto metodu. Mladí jsou živeni žloutkem jejich vejce a tekutinami vylučovanými žlázami ve zdích oviduct. Palubní jícen vejcí uvnitř oviduct a mladí pokračují být živen zbytky žloutku a tekutin oviduct. Jak v viviparity, mladí jsou narozeni živý a úplně funkční. Někdy oni jsou funkční dokonce předtím, než je narozen, jako nějaký druh praxe oophagy, kde první k palubnímu jícnu jíst zbývající vejce v oviduct. Sand tygři, makos, mlatci, porbeagles a možná velké bílé mají oophagous mladý. Strategie přežití pro druhy, které dělají toto je že mladí jsou schopní dorůstat do ještě větší velikosti předtím, než je narozen. Žralok velryby je nyní zvažován být v této kategorii poté, co byl klasifikovaný jako oviparous na dlouhou dobu. Velryba vejce žraloka shledala být nyní myšlenka k byli zrušeni.

Útoky žraloka

Nebezpečí útoku žraloka sensationalized médii. Osoba více pravděpodobně je udeřena bleskem než zaútočil žralokem. [1] tam být, v průměru, 100 útoků žraloka na rok, s 5 k 15 je být fatální. Mnoho útoků je výsledek následujících faktorů:

 • Obtěžování lidmi - případy nastaly když jednotlivci, dospívající děti zvláště, někdy se chlubit k jejich vrstevníkům tím, že chytne ocasy pomalého pohybování, obecně klidní ošetřovatelští žraloci. Obvykle žraloci prostě se vzdálí od zlosti, ale tam byly případy jich se otáčet a napadat pachatele.

 • Chybná totožnost - žralok, který může způsobit nejvíce škoda v útoku je velká bílá. Zatímco to napadlo plavce, toto obvykle se vyskytuje v šerých vodách. Nejvíce často, útoky jsou dělány na bodysurfers. Zezdola, silueta surfaře na desce dívá se velmi hodně jako žralok je přednostní kořist - pečeť.

Zatímco velká bílá je žralok že většina lidí okamžitě myslí na když útoky žraloka jsou zmíněny, žralok býka může být zodpovědný pro většina útoků na lidi. Díl důvodu je že oni často postoupí do řek pro krátké vzdálenosti. Jeden z nejslavnějších žraločích útočných případů nastal v New Jersey podél pobřeží a proti toku. Od července 1st k červenci 6th, 1916, pět osob bylo napadnuto žraloky, čtyři je smrtelně. Vrchol se blížil 6. když 11 ročního bývalého žáka pojmenovaný Lester Stillwell byl napadnutý a táhnul dolů. 24 ročního starého muže jmenovalo Stanleye Fishera byl jeden z těch kdo se potopil do vody k pokusu zachránit Lestera. Fisher byl kousnutý na stehně a zemřel v nemocnici. Pouhý 400 yardů pryč, skupina chlapců byla hovořil o útokách a byl v procesu horolezectví ven vody. Dvanáct roku starý Joseph Dunn byl kousnut na noze ale plně zotavený. 7 1/2 noha velká bílá byla zajata v následujícím žraločím love a žaludek obsahoval maso a kosti, které byly ohláseny být člověk ale pozitivní identifikace toto bylo nikdy děláno. Útoky dělaly zastávku po tomto, ale mnoho ichthyologists věří žralok, který udělal útoky byl žralok býka.

Kromě velkého bílého žraloka a žraloka býka, jediní jiní žraloci dokázaný mít zabité lidi být oceánský bílý nakloněný žralok a žralok tygra, zapletený do útoků nejvíce často v tropickém Pacifiku, včetně Hawaii.

Tam je asi 10 jiných druhů, které napadly lidi a kously je ale ne been dokázaný k zabili, toto zahrnuje maco, hebký žralok, velký hammerhead žralok, šedý útesový žralok a nemnoho více, tento seznam inclue např. ošetřovat žraloka, který často kousne lidi po beeing rušil, to by nikdy zaútočilo na jeho vlastní.

To je často říkal, že žraloci dělají ne jako příchuť lidí. Tato víra přišla protože ve většině případů, jakmile žralok dělal jeho první úder to pak opustí oběť osamoceně. Tam je další možnost, přinejmenším v případě žraloků, kteří normálně se živí pečetěmi a lachtanů. Nejzranitelnější část žraloka že napadnuté zvíře může dosah je oko. Zatímco blána nictitating může klesat přes oko chránit to, oko je ještě bezbranné vůči ostrým drápům obvyklé kořisti. Proto, žralok útočí a čeká na kořist slábnout od ztráty krve předtím, než se vrátí dokončit oběť. Dokonce s nad hypotézou, lidé jsou zřejmě ne přednostní kořist žraloků, daný důkaz.

Smysly žraloka

Žraloci mají dva pocity, že mnohá zvířata nemají:

 • Ampullae Lorenzini - tyto malé doly v hlavě objeví elektřinu. Žralok má největší elektřina citlivost znanou ve všech zvířatech. Tento smysl je používán najít kořist skrytou v písku v dolní části krmit žraloky, tím, že zachytí nervové impulsy. To je tento smysl, který někdy splete žraloka do napadat loď, když kov se ovlivňuje se slanou vodou.

 • Postranní linka - tento systém je nalezený ve většině rybách, včetně žraloků. To je používáno zachytit pohyb nebo ' zdravý ' ve vodě. Žralok používá toto objevit jiné pohybování organismů, obzvláště zranil rybu. Žralok může ' slyšet ' frekvence v dosahu 25 k 50 Hz používání tento smysl.

Rybářská oblast žraloka

Žraloci jsou loveni komerčně a recreationally. Někteří jsou loveni jednoduše pro sport přistání dobré bojování ryba (mako žraloky například), jiní pro jídlo (blacktip, mako a jiní), a některé druhy pro jiné produkty. V minulosti, sharkskin (zasypal účinek s malými zuby - kožní denticles) byl užitý na účely ten skelný papír současně je. Žraloci obecně dosáhnou sexuální zralosti pomalu a produkce velmi nemnoho potomstva v srovnání s jinými rybami, které jsou získávalo. Toto má zapříčinené znepokojení mezi biology pozorovat zvyšování úsilí platil o chytat žraloky v průběhu doby, a mnoho druhů je zvažováno být ohrožován.

 

 

Žraloci v bájesloví

Žraloci kódují prominentně v havajském bájesloví. Tam jsou popisy mužů žraloka, kteří mají čelisti žraloka na jejich zádech. Oni mohli změnit tvar mezi žralokem a člověkem kdykoli požadovaný, a pro nějakou délku. Běžné téma v příběhách bylo že muži žraloka by varovali goers pláže že žraloci byli ve vodách. Goers pláže by se smál a ignorovat varování a jít plavat, následně být jeden stejným žraločím mužem, který varoval je nezadat vodu.

Havajské bájesloví také obsahovalo mnoho žraloka gods. Oni věřili, že žraloci byli ochráncové moře, a nazýval je Aumakua. Výpis je následuje:

 • Kamohoali'i - nejvíce dobře známý a ctěný žraloka gods, on byl starší a protěžovaný bratr Pele, a pomáhal a cestoval s ní na Havaj. On byl schopný přijmout celého člověka a ryba se tvoří. Útes sumitu na kráteru Kilauea je považován za jeden z jeho nejposvátnějších bodů. Na jednom místě on měl he'iau (chrám nebo svatyně) oddali se jemu na každém kusu země, která vystupovala do oceánu na ostrově Moloka'i.

 • Ka'ahupahau - tato bohyně byla rozená člověk, s její definující charakteristikou být její rudé vlasy. Ona byla později transformovaná do žraločí formy a byl věřil chránit lidi, kteří žili dál O'ahu od žraloků. Ona byla také věřil živě se blížit k Pearl Harborové.

 • Kaholia Kane - toto byl bůh žraloka ali'i Kalaniopu'u a on byl věřil bydlet v jeskyni u Puhi, Kaua'i.

 • Kane'apua - nejvíce obyčejně, on byl bratr Pele a Kamohoali'i. On byl bůh podvodníka, který vykonával mnoho hrdinských činů, včetně sebejistý dvou legendárních srážejících se kopců, které zničily kánoe zkoušející projít mezitím.

 • Kawelomahamahai'a - další člověk, on byl transformován do žraloka.

 • Keali'ikau ' o Ka'u - on byl bratranec Pele a syn Kua. On byl nazýván ochráncem Ka'u lidi. On měl poměr s lidskou dívkou, kdo způsobil zrod k nápomocnému zelenému žralokovi.

 • Kua - toto bylo hlavní žraločí bůh lidí Ka'u, a věřil být jejich předchůdce.

 • Kuhaimoana - on byl bratr Pele a studoval interně Ka'ula ostrůvek. On byl řekl, aby byl 30 sáhů dlouho a byl manžel Ka'ahupahau.

 • Kauhuhu - on byl divoký královský žralok, který žil v jeskyni v Kipahulu na ostrově Mauia. On někdy se stěhoval do další jeskyně na návětrné straně ostrova Moloka'i.

 • Kane-i-kokala - laskavý žraločí bůh, který ukládal shipwrecked lidi tím, že vezme je na břeh. Lidi, kteří uctívali jej báli se jíst, se dotýkat nebo procházet přes kouř kokala, jeho posvátná ryba.

V jiném Pacifiku Ocean kultivuje, Dakuwanga byl bůh žraloka, který byl jedlík ztracených duší.

Ve starověkém Řecku, maso žraloka bylo zakázáno být jeden u festivalů žen.

V řeckém bájesloví, Cerberus uložil Delii od žaludku žraloka, upadl do lásky s ní a se stal jejím ochráncem.

 

Příbuzné články

žralok bílý

shark white

žralok modrýObrazekObrazek 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Animals

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Shark

(Nina, 5. 6. 2008 16:40)

Ano se žralokem bílým jsem se setkala, ale byla jsem na lodi, takže nás nepokousal. Jen lovil rybičky. Bylo to zajímavé, ho sledovat. Je to úplně něco jiného než, když člověk sedí u televize a dívá se na dokumenty o přírodě. Na lodi cítíte vítr a slyšíte šům vody. Žbluňkání do zádi. Velice krásný pocit. Jeď tam ještě ti Info napíši na e-mail.Drž se a nepotápěj se:") Ahoooooj lodi Tess.

Animals

(Daniela, 28. 12. 2007 15:06)

To je super, poučné, jen tak dál. :-))))...!!!

Animals

(Rob L., 28. 12. 2007 15:04)

Výborné